Profil skupiny HYSTERIA

HYSTERIA je nyní už opět 5ti členná skupina, která vznikla v roce 2001 a hraje výhradně vlastní skladby. Stylově není jednoznačně zařaditelná. Náš styl nazýváme OPEN-METAL :o)) neboť se jedná o mišung všeho, co nám lahodí. Prostě a jednoduše: škatulky nebrat ! V hudbě Hysterie najdete heavy, speedové, power, deathové, blackové, progresiv i jiné prvky, pokud už se tedy chcete pídit po žánrových přirovnáních. Skupina vystupuje v souvislém až 60ti minutovém bloku. Repertoár čítá přes 30 skladeb. Čtyři z nich byly nahrány v roce 2002 jako maxi-demo-singl "POSLEDNÍ VEČEŘE PÁNĚ" a v roce 2004 pak dalších osm jako debutová LP platňa "ZTRACENÁ TVÁŘ". Deset tracků je součástí druhé řadové desky "PRODAVAČ STÍNŮ" z roku 2007. Nejaktuálnější je pak třetí deska s názvem "ZEPTAL JSEM SE KRISTA", která vyšla v listopadu 2010, a obsahuje 10 pecek. HYSTERIA se zůčastnila i takových festivalů, jako jsou např. NOC PLNÁ HVĚZD ve Třinci ROCKNÁŘEZ v Lipnici nad Sázavou nebo MASTERS OF ROCK ve Vizovicích. Nejlépe skupinu a její tvorbu asi vystihnul M.Schwanzer z metalového serveru Abyss: Celkově by se HYSTERIA dala zařadit do temnějších vod, protože i přes velkou melodičnost písní sálá z materiálu chmurná až drsně realistická nálada spojená s určitým mystériem lidských duší. Pokud se pak posluchač zaposlouchá do textů, zjistí, že lyrika až mrazivě věrohodně koresponduje s hudebním podkladem....takže tak!

Historie skupiny HYSTERIA

Psal se květen roku 2001 ...

Po rozpadu kapely Slide to open zpěvák Richard Mastil, basák Mira Don Čevela a kytarista Marek Bartoň po krátkém hledání přibrali do party bubeníka Jendu Boťu Botka a kytaristu Martina Přikryla a v restauraci "U Pučalíka" v Uherském Hradišti se shodli na názvu Hysteria. Tato úvodní sestava však neměla dlouhého trvání a po odchodu obou kytaristů Marka Bartoně a Martina Přikryla přišli dva noví kytaristi - Ondra Ataman Kozumplík a Petr Procházka. V této sestavě kapela fungovala až do konce roku 2010, kdy se rozhodl ukončit svou hudební kariéru zpěvák a textař Richard Mastil.

Skupinou se mihlo i několik hráčů na klávesová nástroje Tomáš Mrkva, Martin Plaček a Tomáš Bílý. Ovšem taknějak to pořád nebylo ono. Nakonec se kapelní sněm dohodl nechat místo klávesáka natrvalo neobsazené a tvorbu klávesových podkladů svěřil do rukou Atamana. Výsledek jste mohli posoudit sami na své vlastní čisté uši :)

V uplynulých letech kapela nahrála jednu promo-desku a 3 plnohodnotná řadová alba, absolvovala desítky koncertů po celé republice, včetně vyhlášených festivalů jako Masters of Rock ve Vizovicích, Noc plná hvězd v Třinci a dalších, potkala se na pódiu s výraznými českými kapelami jako jsou Arakain, Citron, Eagleheart, Rimortis, Tchoři, Freefall, Power 5, Interitus, Alkehol, Dymytry, Dark Gambale, Six degrees of separation, Forrest Jump a mnoho dalších.

Po odchodu zpěváka Richarda na konci roku 2010 Hysteria angažovala vynikajicí pěvkyni Inku Inge Juřičkovou. Splečně s ní pak odehrála celý rok 2011. Ovšem co čert nechtěl, Inge v květnu 2012 Hysterii z rodinných důvodů opouští. S několika letními koncerty vypomohl bývalý zpěvák Richard, nicméně 1.9.2012 ulehá Hysteria definitivně k dlouhému spánku. Po tomto posledním koncertu defakto výjimečně původní sestavy odcházejí a ukončují hudební kariéru taktéž basák Don Čevela a kytarista Peťošek Procházka. Kytarista Ataman a bubeník Boťa tak zůstavají sami a přemítají co dál...

Nakonec zvítězila touha jít a hrát dál. Sehnali do party basáka Jirku Frankieho Cigoše a kytaristu Kamila Kakamila Vaculíka. V této sestavě kapela cvičila a sháněla chybějícího zpěváka až do konce roku 2013. Na konci toho roku, po dlouhých měsících agónie z neúspěšného hledání, se kapela rozhodla definitivně ukončit působení. A jak se nesly zprávy o konci Hysterie po českém internetu, donesly se až k uším zpěváka Miry Raindla, kterýžto zrovna končil v Porta Inferi a kontaktoval Hysterii s tím, že by ji chtěl oživit a zpívat v ní :)

A tak jsme na začátku roku 2014 začali znovu :)

No jo, ale smůla se na nás začala lepit. Nejprve si zpěvák, pár dní po první společné zkoušce, potykal se smrtkou, když byl pobodán, naštěstí to dopadlo dobře a vyhrabal se z toho, a sotva co se koncem května vrátil, smůla přinesla novému kytaristovi Kakamilovi potíže s levou rukou, kvůli které musí na operaci. No a aby toho nebylo málo, bubeník Boťa se rozhodl ukončit svou hudební kariéru. Říkáte si - proboha co to je ? erupce na slunci ? No těžko říct, prostě Hysteria stále prochází novými zkouškami osudu.

Ovšem ještě nekončíme, na Boťovo místo přichází nový bubeník Pavel Panák, kterýžto se do toho vrhá s vervou, samotný Boťa odkýval pokračování spolupráce, tudíž bude pro Hysterii alespoň skládat muziku, zbytek kapely dostává nový impulz a jedeme dál ! Do konce roku 2014 bychom již mohli naservírovat naši muziku do Vašich čistách uší !

Takže se těšte a držte nám palce, ať už žádná pohroma nepřijde a nejpozději v roce 2015 se opět potkáváme na akcích po celičké naší rodné zemi. A snad se nám taktéž na podzim 2015 podaří natočit nové album, na jehož materiálu od září 2014 obnovíme práce.

To je od nás zatím vše.
Čisté uši a příjemný poslech Vám přeje


!!!!! HYSTERIA !!!!!
Ondra Ataman Kozumplík
Mira Ramir Raindl
Jura Frankie Cigoš
Kamil Kakamil Vaculík
Pavel PePe Panák